Ovčie kiahne
Ovčie kiahne (varicella) patrí medzi infekčné ochorenia typické pre detský vek. Je vysoko infekčné. Vo veku do 20 rokov ho prekonalo viac ako 90% ľudí. Najväčší výskyt je u detí do ž rokov. Novorodenci a dojčatá do 3 mesiacov života sú pred infekciou chránení materskými protilátkami. Teda len v prípade, ak ich matka v minulosti prekonala ovčie kiahne. Infekcia sa prenáša kvapôčkovou cestou a kontaktom s tekutinou z pľuzgierika. Vírus sa šíri veľmi rýchlo, dokonca na vzdialenosť až 10 metrov. Dieťa je už infekčné 2-3 dni pred výsevom, takže v čase, keď ešte nie je viditeľné, že má kiahne. To sa podieľa na vysokej nákazlivosti, až 90%.
Čo je typické pre ovčie kiahne:
- V inkubačnej dobe, ktorá môže byť od 7-21 dní, môže byť prítomná únava, nechutenstvo, či príznaky ako pri nachladnutí (tie aj nemusia byť). Neskôr sa pridá teplota a kožné zmeny.
- pre kiahne je typické najprv začervenanie, ktoré narastie do pupenca, najskôr tvrdého a potom vodnatého. Pľuzgierik postupne praská a hojí sa chrastou. Proces trvá približne 24 hodín. Na koži sa vyskytujú v jednom čase všetky vývojové štádia vyrážok.
- Výsev začína zvyčajne vo vlasatej časti hlavy, na krku a šíri sa na telo, končatiny. Tento proces trvá 5-8 dní. Počet vyrážok je v priemere 250.
- Zdravé deti zvyčajne prekonajú ovčie kiahne bez komplikácií. Pri zanesení infekcie niektoré vyrážky môžu zahnisať a vyžadujú si lokálnu liečbu antibiotikom. U detí s poruchou imunity sa ochorenie môže komplikovať zápalom mozgových blán, pľúc či pečene.
Čo môžete robiť doma
- Podávať tekutiny, vitamíny a znižovať teplotu
- Pokojový režim
- Sprchovať sa len krátko, bez použitia mydla
- Vyrážky oplachovať hypermangánovým oplachom, potierať s alpou, či propolisovou tinctúrou. Základ je ich čo najskôr vysušiť do chrastičky. Tie ktoré extra svrbia alebo sú doškrabané sa môžu potierať s TANNO HERMAL.
- Pri svrbení podávať fenistil kvapky, naučiť dieťa aby si vyrážky neškrabalo ale hladkalo či poklepkávalo zľahka po nich. Svrbenie ustúpi.
- Pri výseve v dutine ústnej alebo v genitálnej oblasti je tiež možné potierať s tannohermal, pri bolestivom cikaní pre výsev, nechať cikať dieťa počas sprchovania. Zvyčajne sú tieto obtiaže prechodné a trvajú niekoľko hodín, kým vyrážka neprejde do ďalšieho štádia.
- Pri oslabených deťoch sa podávajú antivirotiká, podávanie ktorých riadi infektológ.
Kedy navštíviť lekára
- Ak ste si istý, že dieťa má kiahne, a priebeh nie je komplikovaný, nie je potrebné lekára navštíviť. Je však potrebné lekárovi oznámiť, že kiahne začali resp. aj kedy skončili.
- Ak sa rozhodnete pre návštevu lekára, tak ju naplánovať v čase, keď dieťa nemá teploty.
- Vzhľadom na vysokú infekčnosť dieťa musí byť vyšetrené v IZOLAČNEJ MIESTNOSTI.
- Ak teplota neklesá alebo sa opäť objaví po prechodnom čase bez teploty, ak je dieťa apatické, vracia, alebo pre výsev dutine ústnej