Ordinačné hodiny

 

Ambulancia pre choré deti je otvorená denne.

Ak má dieťa príznaky respiračného ochorenia (deti do 2 rokov prejavy z tráviaceho traktu) je vhodné urobiť Ag test na Covid, stále je ho viac než dosť a hlavne u navrátilcov z dovoleniek či táborov. Kto je pozitívny napíše mail s celým menom dieťaťa, dátumom narodenia a dátumom vykonania testu. Popíšete príznaky a liečbu si pozriete na našej stránke čo robiť, liečbu jednotlivých príznakov pri vírusovom ochorení. Pokiaľ nebude stačiť domáca liečba, potom je čas nás kontaktovať znova.

Akútne choré dieťa je vyšetrované v ambulancii v určenom čase pre choré deti. S akútne chorým dieťaťom je potrebné prísť do ambulancie medzi 8:00 až 10:00 ( v utorok od 12:00 do 14:00) – tak stihneme dovyšetrovať dieťa ak je potrebné aj laboratórne vyšetrenie napr.moču, alebo RTG. Neskôr prichádzajúci pacient sa nemusí stihnúť vyšetriť. Počet pacientov, ktorých je schopný lekár vyšetriť za deň je limitovaný. Na jedno vyšetrenie dieťaťa je zákonom odporučených 20min, to je cca 3deti za hodinu, teda zhruba 24 (!) detí za celý ambulantný deň (aj choré aj preventívne vyšetrované). Aj keď choré dieťa stíhame vybaviť rýchlejšie, nie je možné pri súčasnom vedení zdravotnej dokumentácie podmieňovanej zákonom vyšetrenie urobiť rýchlejšie ako za 7-8min. V ideálnom prípade, keď nie je potrebné žiadne laborat. vyšetrenie a dieťa spolupracuje, fyzicky vybavíme za hodinu cca 7- 8 chorých detí, teda za deň max 30-35. Počty ako 60-80-100 sa dajú robiť krátkodobo, 2 – 3 týždne, nie mesiace či roky. Ide to na úkor kvality zdravotnej starostlivosti a vyčerpáva to personál ambulancie. Ten personál, ktorý tu ešte ostal pracovať aj za situácie, za ktorú absolútne nenesie zodpovednosť.

Zo zákona deti do 18 rokov na vyšetrenie chodia vždy v sprievode zákonného zástupcu.

Telemedicína je ukončená k 1.2.2023.

Na mail lekárovi píšu pacienti po dohode (kontroly stavu už vyšetrených detí, covid pozitívny a pod.), sestre píšete ohľadom receptov, termínov na očkovania či prevencie a ohľadom administratívy. SMS píšu LEN pacienti, s ktorými sme na kontrole stavu touto cestou vopred dohodnutý. Inak sms neposielajte, nie je priestor ich čítať a odpisovať.

E – recept na žiadosť pacienta : podrobnosti viď. v časti E-recept. Pravidelne užívané lieky indikované špecialistami ako na alergiu alebo epilepsiu prioritne žiadate predpísať svojho imunolergológa či neurológa. Rovnako aj špecializované potraviny od GEA či plienky. Je to v ich kompetencii a ich zákonná povinnosť aby ich pacient mal svoju liečbu včas. Majú možnosť opakovaného receptu, treba si ho žiadať. Pediater je len plán B, ak by špecialista bol dlhodobo chorý alebo zrušil svoju činnosť.

Potvrdenia o zdravotnom stave pre potreby ZŠ, MŠ, VŠ táborov, športových klubov… denne len v čase určenom pre administratívu (čas je rovnaký ako pre akútne choré deti, vtedy je na to pridelená sestra). Pri ich vydávaní sa riadime platným zákonom, nie želaniami školy či škôlky.

Potvrdenia o zdravotnom stave s potrebou vyšetrenia: Vodičský preukaz, Potravinársky preukaz – LEN na objednanie, pošlite mail na sestra@miliped.sk

Objednanie sa na očkovanie, plánovaný alebo kontrolný odber, predoperačné vyšetrenie ...- pošlite mail na sestra@miliped.sk

Ordinačné hodiny:

Deňplánované odbery akútne choré deti obed pozvané prevencie
Pondelok 7:30-8:008:00-12:0012:00-12:3012:30-15:00
Utorok12:00-16:0010:00-12:00
Streda7:30-8:008:00-11:0012:00-12:3012:30-16:00
Štvrtok7:30-8:008:00-12:0012:00-12:3012:30-15:00
Piatok7:30-8:008:00-11:0011:00-14:00

Vysvetlivky k ordinančným hodinám:

  1. Na sesterský mail píšete ohľadom termínu na očkovanie, prevenciu, poradňu, predoperačného vyšetrenia, vyšetrenie pre potreby vodičského preukazu a potravinárskeho preukazu. Posielate správy o novorodencovi a dokumenty z poisťovne či matriky. Nepíšete ohľadom choroby. Ak nemôžete prísť na prevenciu, poradňu či odber, píšete sestre minimálne deň vopred ! Aby mohla termín posunúť ďalšiemu pacientovi.
  1. Na mail lekára píšete ohľadom choroby, posielate oskenované správy z návštevy pohotovosti či po hospitalizácii. Tam je potrebné sa do 3 dní hlásiť lekárovi a v správe si lekár pozrie, či je potrebná kontrola alebo ešte predpis ďalších liekov (z nemocnice Vás musia pustiť s predpísanými liekmi podľa zákona). Správy z odborných vyšetrení u špecialistov prinesiete do ambulancie osobne, alebo ich hodíte do schránky pri vchode. Nebudeme ich už tlačiť v ambulancii, šetríme lesy. Tu pediater nemá akútne nič robiť, má byť len informovaný. Ak špecialista indikuje nejaké lieky, MUSÍ aj recept napísať a starať sa, aby ich pacient mal opakovane predpísané (viď viac na stránke v časti delegovaný predpis). Teda o recept žiadate jeho, nie nás.
  1. Ak potrebujete potvrdiť tlačivo o zdravotnom stave do MŠ, SŠ, VŠ či do tábora a podobne, prinesiete ho v čase určenom na administratívu do ambulancie. Ak je priestor, sestra ho dá potvrdiť lekárovi hneď, ak na to priestor nie je, prídete si preň iný deň podľa inštrukcií sestry. Neposielajte ich mailom, nebudeme ich tlačiť a vypisovať a posielať spať. Takúto službu neposkytujeme. OČR a priepustky vydáva sestra na počkanie.