Horúčka

Užitočné rady | MUDr. Stanislava Hargašová | 3. februára 2019
Horúčka

Horúčka sama o sebe nie je choroba, je príznakom ochorenia a patrí k obranným mechanizmom v tele, preto sa jej netreba za každú cenu a hneď od nástupu brániť. Pri zvýšenej teplote sa ani baktérie a vírusy nemôžu dobre množiť a vyššia teplota tela zároveň podporuje prekrvenie orgánov a tkanív, čím umožňuje telu prenášať obranné bunky k zápalovému ložisku.

Pri infekcii sa vytvárajú látky, ktoré nastavia termoregulačné centrum v mozgu na vyššiu teplotu. Telo sa tomuto stavu prispôsobuje uvoľňovaním a sťahovaním svalov-triaškou, ako aj znížením prietoku krvi periférnymi časťami tela- preto môže mať dieťa studené ruky a nohy. Keď sa teplota tela vyrovná teplote nastavenej v termoregulačnom centre, začne sa dieťa potiť a teplota klesá.

Ako meriame teplotu?

U malých detí do 2 rokov meriame teplotu v konečníku. Telesná teplota v jadre je vyššia, preto v porovnaní s meraním pod pazuchou odpočítame 0,5 °C.

  Pod pazuchou V konečníku
Normálna telesná teplota 36°C-37°C 36,5°C-37,5°C
Zvýšená telesná teplota 37,1°C -38°C 37,6°C- 38,5°C
Horúčka Nad 38°C Nad 38,5°C
Podchladenie Pod 36°C Pod 36,5°C

Čo môžete urobiť doma

Deťom do 15 rokov sa nepodávajú prípravky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (acylpyrín, aspirín)!!!

Fyzikálne znižovanie horúčky

Zábaly sa neaplikujú, ak má dieťa pocit chladu, triašku alebo mramorovanú kožu!

Zvyčajne nie je potrebné s prvou teplotou utekať k lekárovi, výnimkou sú dojčatá, ktoré s teplotou majú hneď aj vyrážky. Najprv podajte liek proti teplote doma a až potom sa vyberte k lekárovi (lekár nemá dôvod neveriť, že horúčka bola prítomná, nemusíte ho o nej názorne presviedčať).

Kedy navštíviť lekára