Corona vírus

COVID-19 | MUDr. Stanislava Hargašová | 9. marca 2020

Čítaj pozorne !!!!

ČO mám robiť ak je dieťa COVID pozitívne ?

  1. Ak bolo dieťa v kontakte s pozitívnou osobou

Dieťa ide do karantény najmenej na 10 dní, prihlásite ho na 5.deň na PCR test cez www.korona.gov.sk. Môže absolvovať aj Ag test v oficiálnej MOM avšak potvrdenie o prekonaní COVIDu dostane len na základe pozitívneho PCR testu (už nie Ag ani protilátky). Do liečby zatiaľ dieťaťu dáte vit C, vitD, arco defesis , imunoglukan a kalobu. Kľudový režim, dostatok tekutín a spánku. Ado pri akejkoľvek inej viróze. 

   Rodič môže požiadať o OČR – u detí do 11 rokov ak je zavretá aj trieda, žiada on line cez sociálnu poisťovňu. Ak nie je trieda zavretá, tiež požiada cez portál sociálnej poisťovne. 

2. Ak má dieťa pozitívny domáci Ag test/oficiálny Ag test z MOM, nezávisle od toho či má alebo nemá príznaky ochorenia, ide dieťa do karantény, najmenej na 10 dní. Na 5.deň ho rodič prihlási cez www.korona.gov.sk na PCR test – bez neho nebude mať potvrdenie o prekonaní ochorenia. Do liečby ide preventívna vitaminoterapia (vi’d.vyššie) a liečba príznakov ak sa objavia. Príznaky z dýchacieho traktu alebo tráviaceho traktu sa liečia v úvode bežnými voľnopredajnými liekmi. V driven väčšine chorých detí to úplne stačí. 

Liečba: Teda ak má teploty, dávate paralen  a ibuprofen, ak má suchý kašel tak stoptussin a kalciový sirup, ak má už vlhký kašel tak solmukol a bronchipret, ak má nádchu/upchatý nos tak prepláchnuť nos slanou vodou (rhinohorn konvička anebo respimer netiflow), nasivin do nosa a antihistaminiká (fenistil, aerius a pod), ak má boilesť hrdla doritricin, šalviový čaj, či iné pastilky albo sprej do hrdla podľa veku. Veľa tekutín, kľud a spánok. 

Ak je rodič očkovaný alebo po prekonaní môže požiadať o OČR u detí do 11 rokov cez sociálnu poisťovňu ak je aj trieda zavretá, ak nie je zavretá, môže požiadať nás. Ak rodič však nie je očkovaný alebo po prekonaní ide pri pozitívnom dieťati tiež do karanttény a žiada o pandemickú PN ! Tá má prednosť pred OČR a nemôžu sa čerpať obe súčasne. U starších detí ako 11 rokov rozhoduje lekár, či potrebujú celodenné ošetrenie rodiča alebo nie. Teda rodič nemá automaticky nárok na OČR napr. U 15 ročného dieťaťa s miernym priebehom COVID. 

3. Ak má dieťa pozitívny PCR test ide do karantény nezávisle na príznakoch minimálne 10 dní, liečba je rovnaká ako bola vyššie spomenutá. Pravidlá OČR tiež. 

Prihlasovanie na PCR testy je cez www.korona.gov.sk. System je dosť vyťažený, môže trvať aj niekoľko hodín či dní než termín dostanete, resp.než sa Vám podarí dieťa prihlásiť. Treba ísť však oficiálnou cestou , byť trpezlivý a on line prihlasovať. Všeobecný lekár vydáva výmenné lístky na PCR test LEN ak potrebuje on stanoviť / vylúčiť diagnózu pri komplikovanom priebehu ochorenia alebo ak dieťa ide na operáciu, termín dostane telefonicky a teda namá žiadny doklad o hodpitalizácii ku ktorej ten PCR test potrebuje a pod. Teda nevydávame VL ak ste v karanténe a nedarí sa Vám prihlásiť cez on line systém. Pravidlá sú takto nastavené aj v popisťovniach, ktoré tie testy preplácajú laboratóriám, ich nerešpektovanie z našej strany by znamenalo pre nás sankcie, prípadne by poisťovňa faktúrovala takéto vyšetrenie našej ambulancii.

Karanténa je M I N I M Á L N E 10 dní. Posledné 3 dni mą byť dieťa úplne bezpríznakové, teda bez kašľa, soplíkov či teploty. Až potom môže byť uvoľnené z karantény. Ak má nejaké príznaky (okrem stary čuchu, chuti a únavy) tak karanténa T R V Á   Ď A L E J až kým neodoznejú a po 3 dňoch už bez príznakov sa ukončí. Teda aj 14 či 21 dní, ak je to potrebné. Karanténa sa počíta od Ag oficálneho alebo PCR testu.

Príklad  1: jedno dieťa je v rodine v karanténe pre kontakt, na 5.deň má PCR test pozitívny – idú do karantény ostatní neočkovaní a neprekonaní. O ďalších 5 dní idú oni na PCR test (je to inkubačná doba, kedy sa môžu nakaziť od pozitívneho člena). Kto z nich budę mať PCR test pozitívny, má svoju karanténe najbližších minimálne 10 dní. Kto má test negatívny, je v karanténe do vtedy, kým posledný pozitívne testovaný resp.pozitívny príznakový člen neskončí svoju karanténu. Teda negatívny PCT test znamená najdlhšiu karanténu ak je niekto iný doma pozitívny.

Príklad 2.: ak je niekto v kontakte s COVID pozitívnou osoabou, ide do karantény, v rodine ostatní členovia neboli v kontakte. Na 5.deň ide na PCR test. Ak tento test je nagtívny, tak sa môže ukončiť karanténa na 7.deň ak je dieťa stále aj bez príznakov. Ak má akékoľvek príznaky a TEST je síce nagtívny, ale žiadne choré dieťa nepôjde do školy ale ostane doma sa doliečiť do úplného zdravia. Až nemá príznaky a test po kontakte má negatívny, len vtedy sa dá skrátiť karanténa a len po PCR teste. Po Ag teste sa neskracuje. 

Pozitívne domáce Ag testy hlásite hneď do školy/škôlky , riaditeľ rozhodne či bude karantény aj u ostatných.

Potvrdenie o prekonaní COVIDu od 15.11.2021 je len ON LINE formou cez www.korona.gov.sk si trema stiahnuť green pass. To bude jediné akceptované potvrdenie. Všobecní lekári už nevydávajú potvrdenie o prekonaní, len deťom, ktoré mali test pred 15.11.2021.

Všeobecní lekári pre deti a dorast vydávajú len potvrdenia o chorobe za účelom ospravedlnenia neprítomnosti v škole/resp.v škôlke tam kde je povinná primárna a predprimárna školská dochádzka. Teda po chorobe/aj Covide dávame osravedlnenie neprítomnosti školákovi ak chýbal viac ako 5 po sebe idúcich pracovných dní a predškolákovi ak chýbal viac ako 7 po sebe idúcich pracovných dní. Ostatné neprítomnosti v škôlke u detí, ktoré nemajú povinnú predprimárnu dochádzku DÁVAJÚ rodičia.