Corona vírus

COVID-19 | MUDr. Stanislava Hargašová | 9. marca 2020

Novú vyhlášku od 25.1.2022 a pravidlá ku karanténe, potvrdeniam a pod. nájdeš v dolnej časti článku, preto roluj nižšie.

Čítaj pozorne !!!!

ČO mám robiť ak je dieťa COVID pozitívne

Ak bolo dieťa v kontakte s pozitívnou osobou alebo vykazuje niektorý z týchto príznakov (bolesť, hrdla, upchatý nos, bolesť hlavy, teplotu nad 37 C, kašel, výtok z nosa, bolesť hlavy alebo svalov, riedke stolice, vyrážka, strata čuchu a chuti…) tak ide dieťa do karantény najmenej na 5dní, (potom ‚dalších 5 s respirátorom). Test môžete robiť v MOM Ag alebo domáci Ag, na PCR test cez www.korona.gov.sk – nebue však štát stíhať ich robiť pre masívny nárast chorých.. Do liečby zatiaľ dieťaťu dáte vit C, vitD, arco defesis , imunoglukan a kalobu. Kľudový režim, dostatok tekutín a spánku. Ado pri akejkoľvek inej viróze. 

   Rodič môže požiadať o OČR – u detí do 11 rokov ak je zavretá aj trieda, žiada on line cez sociálnu poisťovňu. Ak nie je trieda zavretá, tiež požiada cez portál sociálnej poisťovne. 

Karanténa sa počíta od dátumu odberu vzorky na test. Pozitivitu testu nám oznámite cestou sms či @. Do liečby ide preventívna vitaminoterapia (vi’d.vyššie) a liečba príznakov ak sa objavia. Príznaky z dýchacieho traktu alebo tráviaceho traktu sa liečia v úvode bežnými voľnopredajnými liekmi. V drvivej väčšine chorých detí to úplne stačí. Karanténa končí na 5.deň ak dieťa nemá ŽIADNE príznaky ochorenia, ak má, karanténa beží ďalej.

Liečba: Teda ak má teploty, dávate paralen  a ibuprofen, ak má suchý kašel tak stoptussin a kalciový sirup, ak má už vlhký kašel tak solmukol a bronchipret, ak má nádchu/upchatý nos tak prepláchnuť nos slanou vodou (rhinohorn konvička anebo respimer netiflow), nasivin do nosa a antihistaminiká (fenistil, aerius a pod), ak má boilesť hrdla doritricin, šalviový čaj, či iné pastilky albo sprej do hrdla podľa veku. Veľa tekutín, kľud a spánok. 

Ak je rodič očkovaný alebo po prekonaní môže požiadať o OČR u detí do 11 rokov cez sociálnu poisťovňu ak je aj trieda zavretá, ak nie je zavretá, môže požiadať nás. Ak rodič však nie je očkovaný alebo po prekonaní ide pri pozitívnom dieťati tiež do karanttény a žiada o pandemickú PN ! Tá má prednosť pred OČR a nemôžu sa čerpať obe súčasne. U starších detí ako 11 rokov rozhoduje lekár, či potrebujú celodenné ošetrenie rodiča alebo nie. Teda rodič nemá automaticky nárok na OČR napr. U 15 ročného dieťaťa s miernym priebehom COVID. 

Prihlasovanie na PCR testy je cez www.korona.gov.sk. systém bude preťažený, prioritne sa budú dávať termíny na PCR pre stanovenie diagnózy a pred hospitalizáciami. Na karanténu a zapísanie ochorenia do zdravotnej dokumentácie stačí pozit.Ag test, Potvrdenie o prekonaní už budú minulosťou, zápis do green pasu stále len cez www.korona.gov s pozitívnym PCR testom. Všeobecný lekár vydáva výmenné lístky na PCR test LEN ak potrebuje on stanoviť / vylúčiť diagnózu pri komplikovanom priebehu ochorenia alebo ak dieťa ide na operáciu, termín dostane telefonicky a teda namá žiadny doklad o hodpitalizácii ku ktorej ten PCR test potrebuje a pod. Teda nevydávame VL ak ste v karanténe a nedarí sa Vám prihlásiť cez on line systém. Pravidlá sú takto nastavené aj v popisťovniach, ktoré tie testy preplácajú laboratóriám, ich nerešpektovanie z našej strany by znamenalo pre nás sankcie, prípadne by poisťovňa faktúrovala takéto vyšetrenie našej ambulancii.

Pozitívne domáce Ag testy hlásite aj do školy/škôlky , pokiaľ karanténa bude ukončená po 5.dňoch, môže sa bezpríznakové dieťa vrátiť do školy/škôlky s rúškom/respirátorom na ďalších 5dní. Ak nebude vymeškané viac ako 5 pracovných dní tak ako doteraz ospravedlňuje rodič. Viď.nižšie.

Všeobecní lekári pre deti a dorast vydávajú len potvrdenia o chorobe za účelom ospravedlnenia neprítomnosti v škole/resp.v škôlke tam kde je povinná primárna a predprimárna školská dochádzka. Teda po chorobe/aj Covide dávame osravedlnenie neprítomnosti školákovi ak chýbal viac ako 5 po sebe idúcich pracovných dní a predškolákovi ak chýbal viac ako 7 po sebe idúcich pracovných dní. Ostatné neprítomnosti v škôlke u detí, ktoré nemajú povinnú predprimárnu dochádzku DÁVAJÚ rodičia. 

Ešte raz a podrobnejšie:-)

Nová vyhláška plant od polnoci 25.1,2022 !!! Vzhľadom na súčastnú situáciu v súvislosti s ochorením COVID 19, nastupujúcu vlnu Omicronu a s ňou geometrickým radom stúpajúci počet chorých a z toho vyplývajúcu enormnú záťaž na našu ambulanciu, prácu ktorej sťažujú neustále nové vyhlášky a semafóry (ktoré teda s medicínou už nemajú veľa spoločného), postupujte prosím podľa zjednodušených pravidiel uvedených nižšie.  

1. Buďte opatrní, ochorieť môžete aj keď ste očkovaní alebo prekonaní.

2. K najčastejším príznakom dnes patria hlavne: bolesť hrdla, upchatý nos, výtok z nosa, bolesť hlavy a celého tela, teplota nad 37 stupňov (môže a nemusí byť vôbec), bolesť brucha, vyrážka či hnačka.

3. Množstvo nakazených stúpa geometrickým radom, laboratória NEBUDÚ stíhať vykonať PCR test každému, preto sa PCR testy budú indikovať a priorizovať  len pre potreby diagnostiky u nejasných prípadov, pre potreby hospitalizácie a pod. 

4. Ak bude mať dieťa (alebo rodič) niektorý z vyššie uvedených príznakov môže ísť na Ag test do MOM alebo urobiť si domáci Ag test a poslať nám foto na mail. My zaznamenáme do zdravotnej dokumentácie výsledok a prípadné príznaky. To samozrejme nestačí na „potvrdenie o prekonaní a zápis do green pasu“, preto ho ani nebudeme vystavovať na žiadosť pacienta. Ak vám však na potvrdení záleží, na PCR test sa budete musieť objednať cez www.korona.gov.sk tak ako doteraz. Ostáva vám veriť, že že termín dostanete, kým sa dá dokázať pozitivita. Smerujme totiž k tomu, že „prekonanie sa už nikde akceptovať nebude a tento status vzhľadom na globálnu premorenosť už nebude existovať. Hurá.

5. KARANTÉNA je stanovená na 5 dní od dátumu ODOBRATIA vzorky s pozitívnym výsledkom, po jej uvoľnení je povinnosť nosiť respirátor FFP2 VŠADE ďalších 5 dní (deti v škole a škôlke môžu mať rúško) (tzv. 5+5, platí pre bezpríznakových na 5.deň od testu)- ak máte pozitívny akýkoľvek štandardizovaný schválený samotest (ideálne ten zo školy, ten schválený je), napíšte nám na mail lekár@miliped.sk s fotkou testu, ostanete doma minimálne tých 5 dní (ak posledných 24h bude dieťa už bez príznakov), v liečbe postupujte podľa príznakov, v drvivej väčšine sú mierne a zvládateľné domácou bežnou liečbou- teda zachovať pokoj, rozvahu a nepanikáriť keď má dieťa 3.deň teplotu okolo 38 C ale inak sa má dobre. Radšej si aktivujte konto na Netflixe alebo HBO, či oprášte spoločenské hry, budú sa hodiť :-)-Ak si s príznakmi aj tak nebudete vedieť poradiť, kontaktujte nás NAJPR cez sms či mail (ideálne v čase ordinačných hodín, to je šanca, že aj odpoveď dostanete v celku rýchlo. Ak niekto píše sms či mail o 21:55 lebo má vtedy čas, odpoveď príde na druhý deň samozrejme)  skôr než sa vyberiete na výlet do ambulancie. Kedže priebehy sú MIERNE, v podstate bez potreby intervencie lekára tak tomu dajte doma šancu niekoľko dní. -ak je dieťa na 5.deň bezpríznakové, znova napíšte mail že už je OK a môže sa vrátiť znova do školy či škôlky , vy do práce ak ste na 5.deň tiež bez príznakov, do života… samozrejme s tou podmienkou respirátor/rúško na ďalších 5 dní. V tomtop prípade aj ospravedlniť neprítomnosť v škole zvládate do 5 pracovných dní vy rodičia a netreba lekára.- ak po 5.dňoch pretrvávajú príznaky, či odoznievajú KARANTÉNA POKRAČUJE ĎALEJ ! do odoznenia príznakov. -môžete si po prvých 5.dňoch urobiť znova test ale nie je to nutnosť. Dôležité sú príznaky a respirátor a dezinfekcia.

6. Ak ste 3x zaočkovaní (3.dávka bola menej ako pred 9 mesiacmi), alebo ste prekonaní menej ako 180 dní a NEMÁTE  žíadne príznaky, nemusíte ostať v povinnej karanténe, ale máte povinnosť nosiť respirátor FFP2 bez výdychového ventilu po obdobie 7dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou, deti v škole môžu nosiť aj rúško. Ak ste očkovaní, prekonaní a aj kombinácie a mate pozitívny test tak samozrejme ostávate v karanténe tých vyššie spomínaných 5dní (teraz sa karanténa týka všetkých pozitívnych)Horná hranica platnosti výnimky po očkovaní sa celoeurópsky teraz počíta 9 mesiacov … týka sa to hlavne nás zdravotníkov, ktorý v čase letných dovoleniek už nebudeme mať týmto platné očkovanie a na dovolenku nás nikde nepustia. Hurá.  Užite si cestovanie v lete za nás, pohľadnici sa potešíme…

7. protilátky paušálne odoberať nebudeme, nemajú výpovednú hodnotu ani nie je stanovené presne ako ich hodnotiť. A vzhľadom na početné kombinácie očkovaní a prekonaní ani sa v tom nikto nebude vyznať. potvrdenie o prekonaní aj tak naďalej na ich základe sa nevydáva. A poisťovne deťom neplatia vyšetrenie ak tam n ie je medicínska indikácia – teda dôvod „chcem vedieť keby náhodou “ neprejde u poisťovni. (ani nebudeme mať kedy odbery robiť, ak máme riešiť COVID a popri tom aj iné choroby a prevencie s očkovaniami. O tom, že sa roztrhlo vrece s predoperačnými vyšetreniami, ktoré sa na 3x odkladajú (my 3x ale predoperačné vyšetremnie urobiť musíme) ani nehovorím…

8.Teda ak potvrdenie do green pasu životne potrebujete, musíte sa prihlásiť sami cez www.korona.gov.sk, nie cez nás, výmenné lístky nevydávame aby ste mali skorší termín, nežiadajte nás o ne. Ak chete, stále môžete požiadať súkrtomné laboratóriá a vyšetrenie si zaplatiť.

9. Ak zvažujete, či zaočkovať svoje deti, môj názor je, že nejprv majme zaočkovaných všetkých dospelých a rizikových naokolo v našom mikrosvete.  Ak títo z nejakého dôvodu nemôžu byť zaočkovaní, tak deti ktoré sú s nimi v úzkom kontakte zaočkujme. Venujte pozornosť svojim teenegerom, ich sa táto doba najviac dotýka po psychickej stránke a rapídne stúpa počet detí s psychickými problémami a sklonom k sebapoškodzovaniu či extrémnej agresivite práve z dôvodu izoilácie, straty sociálnych zručností a toxického vplyvu nestráženého obsahu internetu. Tí sa musia vrátiť do normálneho života čo najskôr, tam vakcína ponúka riešenie k návratu k bežným činnostiam a samozrejme aj k rodinnej dovolenke.

 Držme si palce, možno sme v poslednej zákrute a smerujeme konečne k finišu. Cieľovú vlajočku ešte nevidím mávať, ale možno len okuliare potrebujem 🙂 pekný deň všetkým.  

Ordinačné hodiny určené pre chorých pacientov: 

Pondelok od 9:00 do 12:00

Utorok od 13:00 do 16:00

Streda od 9:00 do 12:00

Štvrtok od 9:00 do 12:00

Piatok od 9:00 do 11:00 

Ostatné ordinačné hodiny sú určené na preventívne prehliadky, očkovania, predoperačné vyšetrenia, administratívu a podobne. Teda deti sú na ne vopred pozývané.  

Najprv choré dieťa doma začnete liečiť (v užitočných radách tu na webe ako aj na FB je návod čo robiť a kedy kontaktovať lekára) a urobíte mu Ag TEST. Ak domáca liečba niekoľko dní nezaberá a stav sa nelepší, potom u pozitívnych nasleduje konzultácia s lekárom telefonicky alebo mailom a prípadné vyšetrenie v ambulancii. Teda využívajte možnosť samotestovania či testovania v MOM, už počet COVID pozitívnych detí presiahol polovicu denne vybavených pacientov a stúpa stále hore. Teda COVID dg bude teraz najpravdepodobnejšia a chvalabohu si s ňou doma budete vedieť poradiť. 

Chorí a negatívni pacienti (ideálne opakovane pretestovaní s odstupom cca 1-2dni) môžu prísť do ambulancie ak sa im nedarí stav dieťať domácou liečbou niekoľko dní vyriešiť, ale v čase ordinačných hodín určených pre choré deti.  V čakárni môžu vzhľadom na epidemiologické opatrenia a počet metrov štvorcových max.3 pacienti s rodičom. Dodržujte stanovený počet osôb, teda ak je včakárni maximálny počet osoôb, počkáte vonku a sestra bude organizovať pohyb pacientov.