Corona vírus

COVID-19 | MUDr. Stanislava Hargašová | 9. marca 2020

Čítaj pozorne !!!!

V tom to zimnom období okolo Vianoc vrcholí prvá vlna respiračných ochorení. Jedným z najviac zastúpených pôvodcov je stále corona vírus a ochorenie je covid 19. Za posledné 3 roky sa menili vyhlášky, opatrenia aj zaručene fungujúce antivirotiká. Čo sa však nezmenilo je fakt, že ide o vírusové ochorenia, ktoré sa rýchlo dokáže šíriť v populácii detí a ktoré deti stále zvládajú ľahko s prehľadom a bez následkov.

ČO mám robiť ak je dieťa COVID pozitívne

Túto sezónu ide covid hlavne s upchatým nosom, boľavým hrdlom, bolesťou hlavy. Môže byť aj teploty aj kašeľ ale nemusia byť. Bolesti kĺbov a svalov, ako býva pri chrípke, sú ojedinelé. Bolesť hrdla môže byť naozaj výrazná a trvať aj týždeň. Upchatý nos tak, že ani dýchať sa dieťaťu cez neho nedá alebo naopak mu to “riadne tečie a zateká”.

Liečba: Ak má dieťa teploty nad 38°C , dávate paralen  a ibuprofen, ak má suchý kašel tak stoptussin a stopkašel, prípadne aj kalciový sirup na noc. Ak má už vlhký kašel tak solmukol a bronchipret, ak má nádchu/upchatý nos tak prepláchnuť nos slanou vodou (rhinohorn konvička anebo respimer netiflow), nasivin do nosa a antihistaminiká (fenistil, aerius a pod),. U detí starších ako 12 rokov môžete aj teraflu, coldrex či nurofen stop grip. Ak má bolesť hrdla doritricin, šalviový čaj, či iné pastilky alebo sprej do hrdla podľa veku (glimbax či jox, u malých detí juniorangin sirup či lízatká). Veľa tekutín, kľud a spánok. Na imunitu arcodefensis a imunoglukan (deti staršie ako 3roky), vit C a vit D všetky deti.

OČR : pravidlá ako pri iných chorobách. Ak je dieťa do 11 rokov má rodič aicky nárok na OČR, ak je staršie ako 11 rokov rozhoduje lekár o nej podľa charakteru ochorenia a jeho závažnosti. dané rozhodnutie musí často aj vydokladovať revíznemu lekárovi. Ak je dieťa zdravotne znevýhodnené ako pri mentálnej retardácii či autizme má rodič nárok na OČR do 16roku života. Ak trieda zavretá ako napr. pri “chrípkových prázdninách”, požiada sociálnu poisťovňu, cez ich portál na webe.

Pozitívny test nahlásite cestou mailom aj nám. taktiež prejavy a ťažkosti u dieťaťa, kedy začali, ako sa vám darí ich zvládať domácou liečbou. V prípade potreby poradíme, odošleme podporné lieky. ATB sa nepodávajú paušálne ani pre istotu deťom. Podávajú sa až keď nasadla bakteriálna superinfekcia a to zvyčajne je až po 7-10dňoch ochorenia. Nie prvé dva tri dni.

Po chorobe/aj Covide dávame ospravedlnenie neprítomnosti školákovi ak chýbal viac ako 5 po sebe idúcich pracovných dní a predškolákovi ak chýbal viac ako 7 po sebe idúcich pracovných dní. Ostatné neprítomnosti v škôlke u detí, ktoré nemajú povinnú predprimárnu dochádzku DÁVAJÚ rodičia.