Corona vírus

COVID-19 | MUDr. Stanislava Hargašová | 9. marca 2020

Novú vyhlášku od 25.1.2022 a pravidlá ku karanténe, potvrdeniam a pod. nájdeš v dolnej časti článku, preto roluj nižšie.

Čítaj pozorne !!!!

ČO mám robiť ak je dieťa COVID pozitívne

Ak bolo dieťa v kontakte s pozitívnou osobou alebo vykazuje niektorý z týchto príznakov (bolesť, hrdla, upchatý nos, bolesť hlavy, teplotu nad 37 C, kašel, výtok z nosa, bolesť hlavy alebo svalov, riedke stolice, vyrážka, strata čuchu a chuti…) tak ide dieťa do karantény najmenej na 5dní, (potom ‘dalších 5 s respirátorom). Test môžete robiť v MOM Ag alebo domáci Ag, na PCR test cez www.korona.gov.sk

   Rodič môže požiadať o OČR – u detí do 11 rokov ak je zavretá aj trieda, žiada on line cez sociálnu poisťovňu. Ak nie je trieda zavretá, tiež požiada cez portál sociálnej poisťovne. 

Karanténa sa počíta od dátumu odberu vzorky na test. Pozitivitu testu nám oznámite cestou sms či @. Do liečby ide preventívna vitaminoterapia (vi’d.vyššie) a liečba príznakov ak sa objavia. Príznaky z dýchacieho traktu alebo tráviaceho traktu sa liečia v úvode bežnými voľnopredajnými liekmi. V drvivej väčšine chorých detí to úplne stačí. Karanténa končí na 5.deň ak dieťa nemá ŽIADNE príznaky ochorenia, ak má, karanténa beží ďalej.

Liečba: Teda ak má teploty, dávate paralen  a ibuprofen, ak má suchý kašel tak stoptussin a kalciový sirup, ak má už vlhký kašel tak solmukol a bronchipret, ak má nádchu/upchatý nos tak prepláchnuť nos slanou vodou (rhinohorn konvička anebo respimer netiflow), nasivin do nosa a antihistaminiká (fenistil, aerius a pod), ak má boilesť hrdla doritricin, šalviový čaj, či iné pastilky albo sprej do hrdla podľa veku. Veľa tekutín, kľud a spánok. 

Ak je rodič očkovaný alebo po prekonaní môže požiadať o OČR u detí do 11 rokov cez sociálnu poisťovňu ak je aj trieda zavretá, ak nie je zavretá, môže požiadať nás.

Pozitívne domáce Ag testy hlásite aj do školy/škôlky , pokiaľ karanténa bude ukončená po 5.dňoch, môže sa bezpríznakové dieťa vrátiť do školy/škôlky s rúškom/respirátorom na ďalších 5dní. Ak nebude vymeškané viac ako 5 pracovných dní tak ako doteraz ospravedlňuje rodič. Viď.nižšie.

Všeobecní lekári pre deti a dorast vydávajú len potvrdenia o chorobe za účelom ospravedlnenia neprítomnosti v škole/resp.v škôlke tam kde je povinná primárna a predprimárna školská dochádzka.

Teda po chorobe/aj Covide dávame ospravedlnenie neprítomnosti školákovi ak chýbal viac ako 5 po sebe idúcich pracovných dní a predškolákovi ak chýbal viac ako 7 po sebe idúcich pracovných dní. Ostatné neprítomnosti v škôlke u detí, ktoré nemajú povinnú predprimárnu dochádzku DÁVAJÚ rodičia.